תיקון שטיחים אומנותיים

השטיחים הפרושים בבית ובמשרד חשופים לא פעם למפגעים שונים אשר עלולים להיווצר בין היתר כתוצאה מניקוי ותחזוקה לא נכונים של השטיח, מבלאי שנוצר עם הזמן, מרטיבות והצפות ואף מפגיעה של בעלי חיים. לא מעט מהשטיחים, ובמיוחד אלה אשר עשויים בעבודת יד, הינם יקרי ערך. ובמקרים שאכן נגרם נזק לשטיח כנראה שיהיה צורך בתיקון מקצועי.

חברת ארגמן בעלת ניסיון של יותר מ-50 שנים בתיקון שטיחים עשויים עבודת-יד וביניהם תיקון שטיחים פרסיים. עם ארגמן – השטיח שלך בידיים מקצועיות ובטוחות.

מהן אפשרויות התיקון הקיימות?

לרשותנו קיימות אפשרויות רבות של תיקוני שטיחים – מתיחה, הסרת גלישות צבע,  שחזור, השתלה, תיקוני קרעים, תיקון ותפירת קנטים, תיקון פרנזים, החלפת ביטנה, אשפרה, יישור שוליים, יישור פינות וחיזוקים.

תיקון קרעים בשטיח

מהם הגורמים לקרעים בשטיח?

קרעים בשטיח מתחילים בפיצוצים מיקרוסקופיים בגב השטיח, הנגרמים ממספר גורמים כגון:

 1. קיפול שטיח בצורה לא נכונה.
 2. גב שטיח יבש.
 3. פעולה של משיכת השטיח מתחת לרהיט כבד וכיוצא בזה.

מהי השתלה אומנותית? איך היא מתבצעת?

השתלה בשטיחים נעשית בהתאמה של חתיכות משאריות שטיחים. קיימים מספר קריטריונים להצלחת השתלה:

 1. מבחר גדול של שאריות, אשר נצברו בחברתנו במשך שנים רבות.
 2. התאמה נכונה של שתל מבחינת הדוגמא, החומר ממנו עשוי השתל, צפיפות החומר וחיבור אומנותי.

 

השתלה נעשית בשטיחים מסוג עבודות יד ובשטיחים מסוג מכונה. ההשתלה מוצעת לעיתים, כאופציה חלופית לשחזור בשטיחים שערכם לא גבוה.

מהי פרוצדורת השיחזור והמילוי? איך היא מתבצעת?

לאחר מכן מתבצע הליך צביעת הצמר ומילוי בהתאמה לצבעי השטיח, דוגמתו וסוג הקשר על פי עבודת האומן המקורית. קיימים מספר קריטריונים לביצוע השחזור:

 1. עבודה אומנותית המתבצעת על ידי אומן עם ניסיון רב שנים.
 2. התאמת סוג החומר (צמר או משי).
 3. צביעת החומר בהליך טבעי, על מנת להגיע לצבע המקורי והמדויק.
 4. התאמת דוגמאות השטיח באזור המשוחזר.

 

ישנם מקרים של קרחות בשטיח הנגרמים עקב אכילת עש, חריכה וכיוצא בזה. במקרים אלו יש צורך לבצע מילוי.

הקריטריונים למילוי הם:

 1. עבודה אומנותית המתבצעת על ידי אומן עם ניסיון רב שנים.
 2. התאמת סוג החומר (צמר או משי).
 3. צביעת החומר בהליך טבעי על מנת להגיע לצבע המקורי והמדויק.
 4. מילוי האזור הקירח על פי הדוגמא.
תיקון קרעים ופרנזים

התפוררות (קנטים ופרנזים)

ממה נגרמת בד"כ התפוררות?

ההתפוררות יכולה להיגרם עקב גרירת רהיטים על שטיחים, או בלאי עקב דריכה ושימוש, או סיב ברמה ירודה אשר ממנו הפרנז או הקנט עשויים ובמשך השנים הסיב מתייבש ומתפורר, עבודה לקויה ולא מקצועית וביצוע גימורים לא חזקים.

מהם קנטים? עבור אילו מקרים הם מתאימים?

קנטים – חידוש קנטים בעבודת יד מיועד לאסתטיקה ולסגירת האורכים של השטיח (השוליים). לעיתים משתמשים גם לנעילת ראשים רוחביים.

גם כאן, בדומה לפרנזים, מותאם סוג החוט לשטיח כגון צמר או משי.

מהם פרנזים? עבור אילו מקרים הם מתאימים?

פרנזים – חידוש פרנזים בעבודת יד ונעילת ראשים, מיועדים לאסתטיקה ולמניעת פרימה בשטיח. הפרנז מותאם לכל סוג שטיח על לפי החומר ממנו עשוי הבסיס (שתי וערב) כגון צמר, כותנה ומשי. הפרנז הוא המשך השטיח בתחילתו ובסופו, ונעשה במספר דוגמאות – עם כילים או בלעדיהם, קשרים וכד’.

עיוותים וגלים (מתיחת שטיחים)

ממה זה נגרם?

תופעה המאפיינת בעיקר את שטיחי הצמר, הארוגים על שתי וערב מצמר הינה “תופעת הגלים” בשטיח. 

שטיחים אלו נוטים להתכווץ ולהתרחב, במקומות שונים על פני השטיח, דבר הגורם לעיוות השטיח ויוצר בו מעיין “גלים”. גלים אלו מונעים מהשטיח להתפרש באופן אחיד על הרצפה ויוצרים מספר בעיות/

 

העיוות בשטיחים כפי שצוין לעיל, קיים בחלק מהשטיחים כבר משלב האריגה. למעשה האסימטריה היא אחד מסימני ההיכר של השטיחים הללו והיא מעידה על אותם שטיחים נוודיים מקוריים.

אולם, במקרים אחרים, העיוות הוא תוצאה של טיפול קלוקל ולא נכון בשטיח כגון תליה על מעקה, תליה בכלל או חבטה בשטיח.

לחלופין, העיוות ייתכן כתוצאה מייבוש חובבני של השטיח לאחר שנרטב מכל סיבה שהיא.

סיבה נוספת היא ניקוי לא מקצועי שבוצע בשטיח וגרם לעיוותו.

הבעיות שבעיוות וגלים בשטיח

 1. בעיה בטיחותית – הגלים בשטיח מהווים מכשול להליכה וניתן בקלות למעוד בעטיים.
 2. שחיקה שחיקה מהירה של השטיח במקום הבליטה של ה”גלים”. שפשוף השיער עד לקרעים בשתי והערב.
 3. פגיעה אסטטית – השטיח פרוש באופן מעוות ולא כיאות לשטיח איכותי.

 

בכל אופן, בעיה זו ניתנת לפתרון על ידי פעולת המתיחה. הפעולה דורשת ציוד מכני מיוחד המצוי רק אצל המתמחים בתחום.

זליגת צבע (הפרדת צבעים ורסטורציה)

שטיחים בעבודת יד,בעיקר השטיחים הפרסיים “סובלים” מחוסר יציבות של הצבעים.

אי לכך במקרה של הצפה, רטיבות או טיפול לא מקצועי, יגלשו הצבעים על כל פני השטיח ותיפגם הדוגמא המקורית.

מומלץ למסור שטיח שניזוק ונוצרה בו גלישת צבע לטיפול מקצועי בהקדם האפשרי וסמוך למועד הנזק, כאשר השטיח עדיין רטוב או לח התוצאות של השחזור צבעים אופטימאליות.

איך מבצעים את הטיפול? מהו התהליך?

הפרדת צבע נעשית באופן ידני נקודתי ובטכניקה מיוחדת על ידי שימוש בחומרים כימיים. התהליך מתבצע לאחר שנעשה בשטיח תהליך ניקוי. כשמסתיים תהליך הפרדת צבעים מבצעים ניקוי נוסף לשטיח.
תהליך הפרדת הצבעים דורש סבלנות רבה ודיוק ונעשה על ידי מקצוענים בלבד. זהו אחד מסוגי הטיפולים הארוכים בשיקום השטיחים.


מומלץ לבצע את הטיפול בסמוך לאירוע שגרם לכך ואז התוצאה אפקטיבית יותר.
כמו בניקוי של שטיחים עבודת יד, גם כאן  יש לאבחן את סוג השטיח ומקורו על מנת להתאים לכל צבע את רמת חוזק החומר שאיתו מפרידים.

למה לבחור בארגמן לביצוע הפרדת צבעים ורסטורציה בשטיחים?

עשרות שנות ניסיון, ידע וטכנולוגיה מתקדמת הקנו לנו את היכולת לבצע ניקוי מקצועי ועמוק בשטיחים בעבודת יד תוך כדי שמירה על חדות ויציבות צבעי השטיח. הפרדת צבעים היא אמנות בפני עצמה הדורשת ידע רב, ניסיון ומיומנות אומנותית.

“ארגמן שטיחים” החברה המובילה בתחום מצליחה לשקם שטיחים עם גלישות צבע ולהחזירם למצב ראשוני מבלי לפגוע בערכם. כיום החברה בעלת שם בינלאומי בתחום ומונה בין לקוחותיה עסקים בארץ ובחו”ל, חברות ביטוח, שמאים, סוכני ביטוח, ועשרות אלפי לקוחות פרטיים.

ביטנה ואשפרה - הקשחת גב השטיח

מהי ביטנה?

ביטנה הינה בד או “יוטה” המודבק או תפור בגב השטיח או הגובלן ומהווה חיזוק כללי לגב. ישנם שטיחים שמיוצרים עם ביטנה מקורית שמתבלה עם הזמן, במקרה זה יש צורך בהחלפת הבטנה לחדשה.

במקרים בהם יש פיצוצים רבים בגב השטיח וחולשה בבסיס השטיח, משתמשים בבטנה שתהווה תמיכה לגב המקורי וחיזוק בכל שטחו.

את גימור הבטנה מבצעים על ידי קנטים או סרט חיזוק, ובחלק מהמקרים בתפירה ידנית.

במקרה של גובלנים ובשטיחי תלייה, מחברים בד איכותי בתפירה ידנית עם חיזוקים לרוחבו ואורכו של הבד כשבחלקו העליון, לפי דרישה, יוצרים שרוול לרוחבו של האריג לשם הכנסת מוט התלייה.

מהי אשפרה?

בשלב ייצור שטיחי מכונה מתבצע הליך אשפרה להקשחת גב השטיח. עם השימוש והשנים, חומר זה מתבלה ויש צורך בחידושו. אשפרה (עמילן), חומר שמורחים בגב השטיח על מנת להחזיר את ההקשחה הטבעית לגב השטיח.

מלאכת תיקון השטיחים מצריכה כישורים מקצועיים ואומנותיים, וכן ידע וניסיון רב, והיא למעשה אומנות בפני עצמה. העוסקים בה נדרשים להכיר את מגוון חומרי הגלם וכן את מסורות האריגה השונות. לעומת זאת, בכדי למנוע נזקים שונים לשטיח אשר מצריכים תיקון, כל שנדרש הוא לעקוב וליישם מספר המלצות פשוטות הנוגעות לניקוי ותחזוקה נכונה של שטיחים, ואשר מופיעות גם בסרטון הבא.

מהו פוטנציאל הנזק של תחזוקה לא נכונה או אי-תחזוקה בכלל?

פוטנציאל הנזק לתחזוקה לא נכונה או אי תחזוקה בשטיחים גדולה מאוד. הנזק שעלול להיגרם לדוגמא אם לא שואבים שטיח נוצר משקע של אבק וחול בקרקעית השטיח וזה גורם לשחיקה ובלאי בסיבים – בטווח הארוך יכול לגרום גם לקרחות. בנוסף, חוסר תשומת לב לבלאי בראשי השטיח יכול לגרום להאצה בפרימת השטיח ולעלויות גבוהות בהמשך לתיקון.

מהם סוגי הנזקים שונים הקיימים?

כיום, אפשרויות התיקון המתקדמות אשר נמצאות בידינו מאפשרות לנו לתת מענה לפגעים שונים ובהם: עיוותים וגלים, זליגת צבע, התפוררות וקרעים. באמצעות כך ניתן לשמור על טיב ונראות השטיחים יקרי הערך, ולהמשיך ליהנות מהם לאורך זמן.

צרו קשר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם

תחזוקה נכונה של שטיח תאפשר לנו לשמר אותו לאורך זמן. במאמר הזה ריכזנו מספר שאלות שכיחות בנוגע לניקוי השטיחים בביתכם, מה כדאי לעשות ואולי יותר חשוב – מה אסור לעשות כדי לא להסב נזק לשטיח.

לקוחות ממליצים

ניר
Read More
פניתי לבית העסק לצורך ניקוי שטיח, השירות שקיבלתי היה מקצועי והיחס אדיב, העובד עמד בלוח הזמנים והמחיר ששילמתי היה סביר, בחרתי לפנות לשם מכיוון שהוא היה הראשון שעלה באינטרנט.
רעות סבח
רעות סבח
Read More
הנני חובבת גדולה של שטיחים , ברשותי שטיחים עבודות יד בעיקר שטיחים פרסיים אחדים מהשטיחים היו עם כתמים עקשניים במיוחד ועם ריחות לא נעימים, השטיחים שלי טופלו בחברת ארגמן אחרי שבוצע בהם ניקוי ותיקונים והם נראו יוצא מן הכלל וחשוב לציין שהשירות שקבלתי היה מצויין כבר משיחת הטלפון הראשונה וההתרשמות מנציג השירות שהגיע אליי ללא תשלום
אלי גונן
אלי גונן
Read More
לסיכום- ביצעו עבודה מצויינת! שרות מהיר ומעולה! צוותי העבודה מקצועיים ביותר! תודה מיוחדת לאליעזר! ממולץ ביותר!!!!!!!!!
זהר
זהר
Read More
מעולה! הגיע נציג לבית לתת הצעת מחיר, כאשר סיכמנו את התנאים הגיע נציג לקחת את הכריות של הספה לניקוי אצלהם וביון שנקבע ובשעה שנקבע הגיעו צמד עובדים לנקות את השטיח והספה אצלי בבית, יצא מעולה וממש ממש נקי
איריס
Read More
פניתי לצורך תיקון וניקוי שטיח עתיק, השירות היה מעולה, אדיב ומקצועי. הוא בא לקראתי. והיה גמיש בתנאים, השירות סופק בזמן, המחיר היה סביר בהתאם לצפיות, לא בחנתי הצעות, משום שלקחתי ממנו כבר בעבר שירות.
משה
Read More
פניתי ל"ארגמן שטיחים" על מנת לנקות את השטיח, קיבלתי שירות מיקצועי עם יחס אדיב, הם עמדו בזמנים ושילמתי מחיר בהתאם, ביררתי מחירי ופניתי אליו מכיוון שהוא קרוב לבית שלי.
יוסי
יוסי
Read More
זה שנים שאני עובד עם שטיחי ארגמן בנתניה , הם מאד מקצועיים בתחום ניקוי השטיחים ,במיוחד ניקוי ותיקון שטיחים בעבודות יד,פרסיים ובכלל
Previous
Next
צרו קשר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם