שחזור שטיחים – פעולה למקצוענים בלבד

שטיח מקורי, בדיוק כמו תכשיטים, יודאיקה ואלבומים ישנים, הוא פריט שנהוג להעביר מדור לדור – מאם לבת ומאב לבן. רבים רואים בשטיח שלהם, במיוחד אם יש לו היסטוריה וותק במשפחה, כפריט בעל ערך סנטימנטלי גבוה, לעיתים קרובות, הרבה יותר מאשר ערכו הנומינאלי והכלכלי.

שמירה על שטיח איכותי לאורך זמן, אינה דבר פשוט וקל כל כך. כמו כן רגישות הפריט הארוג הזה היא גבוהה ביותר והסיבים שלו – חזקים ככל שיהיו, מתכלים לאורך השנים ולאורך הגלגולים השונים שלו.

יתרה מכך, השטיחים יכולים להיות גם בעלי ערך כלכלי לא מבוטל שיכול להגיע למאות אלפי יורו, גם אם נדמה לבעליהם שמדובר על סמרטוט ופריט שאפשר להקל בו ראש. ולכן אופציית שחזור השטיחים יכולה להיות יסוד למציאת אוצר בלום הנמצא ממש מתחת לרגליים שלנו.

בעזרת תהליכי תיקון שטיחים ושחזורם, הנעשים על ידי מקצועני שטיחים ואנשי מקצוע מיומנים בתחום, יוכל גם שטיח ישן נושן לזכות בחיים חדשים, במראה אסתטי וראוי, ובעיקר לחזור ולהוות פאר עיצובי ונוח למטרת הצגתו על הקיר או פריסתו על גבי הרצפות או הפרקט במשרד או בבית.

איך מתבצע הליך שחזור שטיחים?

בתהליך הרסטורציה של שטיחים ואריגים ישנה חשיבות רבה לשמירה על המרקם האחיד ועל דוגמת השטיח ובכך לשמור על המראה המקורי בדוגמתו ובצבעיו. ההליך הראשוני הוא בחירת חומר הגלם התואם לחומר גלם המקורי של השטיח כגון צמר, כותנה או משי. לאחר מכן נעשית הפרדת צבעים והתאמתם לשטיח לפי מקורו על ידי צביעת החוטים מחומרים טבעיים.

בשלב הבא, משחזרים את בסיס השטיח (שתי וערב) ומתחילים במלאכת אריגת השטיח לפי סוג הקשרים ממנו ארוג השטיח. שילוב כל אחד מתהליכים אלו יביא את השחזור לרמה הגבוהה ביותר.

בעזרת טוויה מחדש ושיקום חורים וקרעים בשטיח ובעזרת הסרת כתמים עם חומרים ייעודיים שאינם משאירים חותם ואינם מותירים מאחוריהם נזקים עקיפים או בלתי הפיכים לשטיח, אפשר לבצע שחזור שטיחים כהלכתו ובשלמותו עד שהוא יוכל להיות פריט בר הצגה. ביצוע הליך של שחזור שטיחים הוא עניין של מקצוענות ושל ניסיון מצטבר, הענף הזה הוא גם כר פורה לזיופים ולמצגי שווא.

חשוב מאוד, כאשר מתעניינים ברכישת שטיח משוחזר או שטיח שנראה כעתיק, יש לוודא כי מקורו אמיתי וכי התיקונים שנעשו בו הם שחזורים מדויקים ולא רפליקות מלאכותיות.

המסקנה המתבקשת היא לא לזלזל בירושות או במתנות שנראות כחסרות ערך, לעיתים מדובר בפריטים שאם נטפל בהם נכון ונשפץ אותם כראוי הם מהווים כפריטים יקרי ערך, גם סנטימנטלית ושניתן ליהנות מהם לשנים רבות.

שתף את הפוסט
Share
Tweet

לקבלת ייעוץ מקצועי
 והצעת מחיר

מאמרים נוספים

צרו קשר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם