שטיחי קיר – מדריך הקניה והתחזוקה המלא

בדומה לשטיחי הרצפה המוכרים, גם שטיחי הקיר המיוצרים מחומרי גלם שונים ובמגוון רחב של דוגמאות, משמשים כפריט עיצובי ייחודי אשר מוסיף לחלל הבית נופך מיוחד וצבעוניות.

במאמר זה נעניק מס’ טיפים בנושא, ונציג בין היתר לאילו פרמטרים כדאי להתייחס בעת רכישת שטיח קיר. נדגיש כיצד רצוי לתלות אותו, וכיצד נכון לנקות את השטיח ולשמור עליו כדי שיאריך ימים בצורה מיטבית.

שטיחי קיר, או בשמם המקצועי גובלן הינם שטיחים הארוגים בצורה של שתי וערב, מעוטרים באיורים ודוגמאות ומיועדים לתלייה על הקיר כפריט עיצוב ייחודי. שיטת האריגה של השטיחים קרויה על שם אומן אריגה צרפתי שחי במאה ה-16 ופיתח טכניקה ייחודית לאריגת שטיחי קיר צבעוניים. בתחילת המאה ה-20 החלו אומנים שונים להתעניין שוב בטכניקות האריגה של גובלן מימי הביניים, ועל כן זכו שטיחים אלו לפריחה מחודשת.

מלבד הגובלן, קיימים סוגים שונים ומגוונים נוספים לשטיחי קיר כגון שטיחי סוזני בוכרים, פרסיים והודיים, העשויים מבדים רקומים. שטיחי קילים על מגוון סוגיהם, שטיחים עדינים העשויים ממשי – בעיקר מסין, טורקיה (“אריקה” ) ומפרס. עבודות יד מודרניות הנעשות על ידי מכונה ידנית (אקדח חוטים), עבודות יד ביתיות ועוד.

ישנם מספר פרמטרים שרצוי לבחון לפני שרוכשים שטיח קיר חדש

מטרה

רצוי להחליט עבור איזה חדר או פינה בבית השטיח מיועד? וכן חשוב להבין האם שטיח הקיר עתיד לשמש בעיקר כפריט עיצובי ייחודי או שהמטרה העיקרית היא לבודד מרעש או מקור?

שיקול זה עשוי להשפיע על בחירת הגודל של השטיח. בארצות קרות למשל ואף בארץ בעונת החורף, ניתן לבודד את הבית מפני הקור גם באמצעות שטיחי קיר. כך שבהקשר זה ישנה חשיבות לבחירה בשטיחים גדולים במיוחד אשר ביכולתם לכסות חלקים גדולים של הקיר. כך גם באולפני הקלטות ומוסיקה למשל, בהם שטיחי הקיר משמשים בעיקר כמבודדים מפני רעש, ישנה חשיבות לשטיחים גדולים בעלי כושר כיסוי גבוה.  כאשר המטרה העיקרית בבחירת השטיח היא- הוספת אלמנט עיצובי בעל טקסטורה וצבעים מיוחדים, ניתן לרכוש גובלן בגדלים משתנים.

מקור השטיח

רצוי לרכוש את שטיח הקיר ממקור מהימן, ולברר מולו את הפרטים המלאים אודות השטיח, כדוגמת חומר הגלם ממנו הוא עשוי, גילו, ומקור ייצורו.הפרטים הללו חשובים גם עבור תהליך הניקוי של השטיח.

טעם אישי

בחירת שטיחי קיר נעשית על פי רוב, בעיקר על פי טעם אישי ובהתייחס לעיצוב הכולל של הבית. בטרם הרכישה רצוי לחשוב על איזו תחושה נרצה להוסיף לחלל באמצעות תלייה של הגובלן. האם נבקש שהפריט יהיה בעל צבעים רכים או בולטים יותר? האם נרצה שהשטיח יהיה תואם בצבעיו לרהיטים שבסביבתו או יהווה מעין קונטרסט אליהם? וכן, האם נרצה לשלב שטיח בעל טקסטורה וצבעים פסטליים בסגנון קלאסי, או שנבקש לתלות גובלן בעל קווים גיאומטריים ובסגנון מודרני.

כיוון שישנם סוגים רבים של שטיחי קיר בעלי דוגמאות שונות, רצוי כאמור להתייחס אל הנקודות הללו בטרם ביצוע הרכישה של השטיחים.

כיצד נתלה שטיח קיר?

ישנן מס’ שיטות נפוצות שבאמצעותן ניתן לתלות את שטיחי הקיר בצורה מיטבית. הראשונה שבהן נעשית באמצעות מתלים מיוחדים בעלי אחיזה ייעודית אשר מתחברים אל השטיח באופן שבו הם אינם נראים לעין. הגוון של המתלים מותאם לצבעי השטיח ומאפשר להם באמצעות כך להתמזג בצורה טובה יותר אל דוגמת השטיח. שיטה נוספת לתליית שטיחי קיר נעשית באמצעות תלייה של השטיח על גבי מוט המחובר אל הקיר ובו לולאות. כשלמעשה את השטיח אוחז תופסן מיוחד המחובר בצידו השני אל אותן לולאות. מוטות מסוג זה קיימים גם מעץ וגם ממתכת. שיטה נוספת לתלייה של שטיחים על הקיר נעשית באמצעות בניית מעין מסגרת או קורת עץ. את הלייסטים של העץ מחברים אל הקיר, ועל הקורה העליונה ניתן לתלות את האריג באמצעות נעצים או מסמרים ייעודיים.

כיצד לתחזק שטיחי קיר?

היות ושטיחי הקיר גם צוברים אבק, יש לשאוב את השטיחים אחת לשבוע למניעת היקבעות של האבק על האריג, שנוצרת בין היתר עקב הלחות שבאוויר. הליך השאיבה צריך להתבצע בעדינות וברמת שאיבה חלשה על מנת לא לגרום לנזק. בנוסף, ניתן להיעזר במברשת רכה להסרת האבק מחלקו העליון של השטיח. לעיתים, מומלץ לרסס את האריג בתרסיס נגד עש, רצוי בגב השטיח הבא במגע עם הקיר. בהמשך לניקיון הבסיסי והסדיר, יש להיעזר מעת לעת בבעלי מקצוע המתמחים בניקיון של שטיחי קיר וגובלנים, וזאת כדי לשמר את צבעיו וטיבו של שטיח הקיר.

כל כמה זמן יש לשלוח את השטיחים לניקוי מקצועי?

את שטיחי הקיר יש לשלוח לניקוי מקצועי בחברה המתמחה בכך אחת לשנה. כיוון שעל אף ההקפדה על הניקיון באמצעים ביתיים, לא נוכל לשמור על ניקיון השטיח לאורך זמן באמצעות שאיבת אבק בלבד. ולכן ישנה חשיבות רבה להיעזר בשירותיה של חברת ניקוי שטיחים מקצועית אשר מתמחה גם בניקוי שטיחי קיר, כדי שזו תבצע את הפעולות הנדרשות למניעת הבלאי של סיבי האריג, ולמניעת אובדן הברק שעלול להיווצר כתוצאה מהצטברות של האבק והלכלוך.

כיצד נבחר בחברה המנקה את השטיחים כראוי?

על מנת לבחור חברה לניקוי שטיחים בצורה טובה רצוי לוודא כי לחברה ניסיון בניקוי שטיחים מסוג זה. נוסף על כך כדאי לשכור את שירותיה של חברה בעלת מוניטין גבוה בשוק, וכן שכל עבודות הניקוי מתבצעות במפעל החברה ולא בבית לקוח או דרך מתווכים.

כיצד מתבצע ניקוי השטיחים בחברת ניקוי שטיחים מקצועית?

הליך הניקוי של שטיחי הקיר אמור להתבצע בצורה מסודרת, יסודית והדרגתית. תחילה יש לאבחן את סוג החומר ממנו עשוי האריג, לבדוק את עמידות הצבעים, ורק לאחר מכן יש להתאים את סוג חומר הניקוי. כיוון שתהליך הניקוי מותאם באופן ספציפי לכל אריג, הוא מבוצע בכל פעם בטכניקות מעט שונות ובאמצעות מכשירים מתאימים אשר נבחרו בקפידה עבור ביצוע הניקיון היסודי. בהמשך לכך, גם תהליך ייבוש השטיח מתבצע באופן מבוקר.

להלן טבלה אשר מסכמת את עיקרי הדברים בקצרה:

לאילו נקודות כדאי להתייחס לפני שרוכשים שטיח קיר?מהו מקור השטיח?מהי המטרה העיקרית?טעם אישי וסגנון מועדף?
איך נשמור על השטיח?תלייה נכונה של השטיחשאיבת אבק וניקיון סדירהקפדה על הזמנת ניקיון מקצועי
ניקוי מקצועי לשטיחביצוע ניקיון יסודי על ידי חברת ניקיון מקצועי אחת לשנההחברה תאבחן את חומר הגלם ומצבו של  השטיח, ותתאים את סוג הניקוי הנכון.יבוצע תהליך ייבוש מבוקר

שטיחי הקיר עשויים אם כן להוסיף רבות לעיצוב הבית כפריטי עיצוב ייחודיים, שלהם אף תרומה פונקציונלית כמבודדים מפני רעש וקור. אך בטרם ביצוע רכישה של שטיח קיר חדש ניתן היה לראות שרצוי לתת את הדעת על מס’ פרמטרים ובהם: מהי המטרה העיקרית שברכישה, מהו המיקום שבו נבקש לתלות את השטיח, מהו הטעם האישי והסגנון המועדף, וכמובן שחשוב להקפיד על רכישה ממקור מהימן שיודע לתת פרטים ואף אחריות על השטיח. בהמשך לכך הוזכרו במאמר הדרכים היעילות לתליית שטיחי קיר בצורה נכונה, וכן נוכחנו לדעת כי יש להקפיד לשמור על ניקיונו של השטיח באופן סדיר, ואחת לשנה רצוי מאוד להיעזר בשירותיה של חברת ניקוי מקצועית המתמחה גם בניקוי יסודי של שטיחי קיר, וזאת כדי לשמור בצורה מיטבית על שטיחי הקיר היקרים.

שתף את הפוסט
Share
Tweet

לקבלת ייעוץ מקצועי
 והצעת מחיר

מאמרים נוספים

צרו קשר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם