קרדית אבק הבית – איננה חיית מחמד לילדים

אנו מוקפים באבק מכל עבר – בגינה, במקומות העבודה וגם אצלנו בבית, היכן שהילדים מרגישים הכי חופשיים ולמען האמת, גם אנחנו. בבית אנו מסתובבים בביגוד מינימאלי, נוח, קליל, ישנים חסרי דאגה במיטות מוצעות במצעים נקיים המדיפים ריח של כביסה ומנהלים חיי משפחה מלאי ארוחות, משחקים וישיבה משותפת על השטיח או על הספות ותמיד, במקביל לנו, מסתובב לו האבק, אותו לכלוך המצטבר ובא עם כל משב רוח ואמור להיעלם עם כל טאטוא, שטיפה או שאיבה שנעשה לו.

עבור קרדית אבק הבית, לעומת זאת, מהווה האבק בית לכל דבר ועניין. היא מוצאת באבק כר פורה של מזון, חום, מחסה ומקום להתרבות בו. האורגניזם הקטן והמיקרוסקופי הזה, אשר כל אורכו הוא כ-420 מיקרונים (מיקרון אחד הוא החלק המיליון של המטר…), מחפש לו מצבורי אבק נוחים, מלאי לחות, המושכים אליהם אורגניזמים חיים אחרים, קטנים יותר, המשמשים להם כמזון. למרות שאורך חייה של נקבת קרדית אבק הבית אינו עולה על מספר שבועות, הרי שבמחזור החיים שלה היא מסוגלת להתרבות פעמים רבות ולהעמיד דורות על גבי דורות של מזיקים קטנים וטורדניים, אשר מתחפרים ברחבי הבית, בריהוט, במצעים ואפילו על הגוף שלנו, ויוצרים בעיות רבות ומשמעותיות, בעיקר לילדים קטנים ובייחוד לאלו אשר זוחלים על הרצפה.

לא רבים מודעים לכך, אך האלרגיה הנפוצה ביותר בעולם היא האלרגיה לאבק הבית, שהיא בעצם תגובה להימצאות פסולת ושאריות של קרדית אבק הבית, שאריות אלו נותרות גם זמן רב לאחר מותה של קרדית אבק הבית, וילדים בעיקר רגישים אליה ויכולים לסבול מסיבוכים שונים הקשורים בה. טיפול קל ופשוט, עליו נעמוד מיד בהמשך המאמר, יוכל לפתור את בעיית המזיק הקטן הזה ולגרום לו לחפש לעצמו מסתור מאובק אחר.

טיפים להתמודדות עם נזקי קרדית האבק בבית

עד כמה שהדבר יישמע מוזר ומפתיע, בטבע היצורים הקטנים ביותר הם בדרך כלל, בעלי יכולת ההישרדות הגדולה ביותר וזוהי הדרך היחידה שלהם להתגונן מפני טורפים גדולים ומאיימים. עבור קרדית אבק הבית, בני האדם הם מקור למזון רב מכיוון שקרדית אבק הבית ניזונה מתאי עור מתים של גופנו. חלק מיכולת ההישרדות שלה, לאורך ההיסטוריה, נובעת מיכולתה להתרבות במספרים גבוהים ולהתחיל בכך בשלב מאוד מוקדם בהתפתחות ולכן חשוב, לכל מי שמעוניין לשמור על בית נקי, פחות או יותר, מקרדיות כאלו, לנהוג על פי הדגשים הבאים, אשר לא מבטיחים חיסול מוחלט שלהן אך בהחלט יצמצמו את פגיעתן ואת הנזקים שהן יכולות ליצור:

  • אוורור תכוף וקבוע של מצעים וכלי מיטה – קרדית אבק הבית לא מסוגלת לשרוד בתנאי חום או קור קיצוניים ולכן ניעור ואוורור מצעים, כלי מיטה ושטיחים בימי שמש יביאו למזעור המטרד.
  • קירור הבית והורדת אחוזי הלחות בו – אין צורך ליצור בבית חממה או להקפיאו על מנת לחסל את קרדית אבק הבית, אך שמירה על טמפרטורה קבועה של 24 מעלות צלזיוס תהיה נעימה מספיק וגם תמנע היווצרות אזורי לחות מושכי קרדיות.
  • ניקוי ספות, ריפודים ומזרני שינה – האבק מצטבר לא רק על רצפות או על שיש, אלא בכל מקום אליו מגיעה רוח או בכל מקום בו יש מפגש בין החוץ לבית, גוף בני האדם או בעלי חיים הוא בהחלט מקור למעבר שכזה ולהיווצרות אבק. שאיבת אבק מריהוט היא פעולה חיונית ונחוצה לשם צמצום נזקי קרדית אבק הבית.
  • שאיבת אבק תכופה – יש להקפיד ולשאוב אבק, מכל חלקי ופינות הבית, באופן תכוף וקבוע. על שואב האבק להיות חזק ועוצמתי מספיק על מנת לשאוב אליו גם קרדיות ולמנוע את החזרתן החוצה בזכות פילטרים מיוחדים. וודאו לפני הקניה, כי השואב אכן מתאים לסוג פעילות כזה.
  • שמירה על ניקיון וסטריליות הבית – חשוב לשמור על מרחב נקי מאבק ומלכלוך, להעביר מטלית על ספרים, תמונות וחפצים ובאופן כללי, לנסות להימנע מהיווצרות מצבורי לכלוך ברחבי הבית.
  • הקפדה על משטחי משחק – ילדינו מבלים את רוב זמנם בחדר המשחקים או ברביצה על השטיח או על הדשא הסינטטי המיוחד ולכן צריך להקפיד, הקפדה יתרה, לנקות, לשאוב ולאוורר את החדרים ואת הפריטים הללו.
  • ניקוי משחקים – אקט נוסף הוא להקפיד על העברת מטלית לחה על משחקי לוח, ספרים וכל שאר משחקי הילדים. האבק עובר מהפריט לידיים, ומשם לאף, לעיניים ולפה.
  • הקפדה על מקלחת וניקיון – מעבר לחשיבות הברורה של אמבטיה או מקלחת יומיומיים, הרי שהן יעילות מאוד כנגד אבק וקרדיות המצטברות על הגוף במהלך היום. מעבר למיטה, ללא שטיפת הגוף, יעביר את הקרדית ישירות אליה וישירות לגופו של הילד, שהמערכת החיסונית שלו, שבין כה וכה היא אינה חזקה דיה, אפילו חלשה יותר בשנתו.
  • חיזוק מערכת החיסון – כל ילד הוא מכלול הגנים והתורשה של הוריו, ויהיו כאלו שיהיו רגישים יותר או רגישים פחות. באמצעות תזונה נכונה ומאוזנת, הקפדה על ניקיון ועל מתן חיסונים בזמן ועל שעות שינה מספקות, אפשר לעזור לילד להתחזק ולהתחסן, גם כנגד השפעות קרדית אבק הבית.
  • הזמנת חברה מקצועית לניקוי הבית מאבק ומקרדית – ישנם חומרים מסוימים המביאים למיגור ולחיסול מרבצי קרדיות ואבק, ואת רובם אי אפשר לרכוש בחנויות אלא הם בשימוש אצל חברות ניקיון מקצועיות בלבד. מומלץ לבצע ניקיון יסודי לבית באמצעות חברה כזו מספר פעמים בשנה.

הדברה מקצועית

הטיפ האחרון הוא בין החשובים ביותר להתמודדות אפקטיבית ויומיומית עם נזקי קרדית אבק הבית לילדים האהובים שלנו. עד כמה שלא נהיה פדנטים וחדורי מוטיבציה, אין ביכולתנו לבצע ניקיון יסודי ומדוקדק בכל פינות וחלקי הבית. אפילו ניקיון חלקי, לאורך זמן, אינו משמעותי ואינו מביא לתוצאות מצופות. חברה המתמחה בניקוי שטיחים, ריפודים ומזרנים תדע לאתר מקומות פוטנציאליים להיווצרות קרדית אבק הבית, להיפטר ממצבורי אבק בעייתיים ומיקרוסקופיים ולוודא כי, לפחות בכל המקומות החשובים לילדים, אין הימצאות קרדיות ומזיקים דומים.

שתף את הפוסט
Share
Tweet

לקבלת ייעוץ מקצועי
 והצעת מחיר

מאמרים נוספים

צרו קשר ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם